Dom
Komin zewnętrzny Systemy kominowe Malwina  

System kominowy czy tradycyjnie murowany?

Przez ostatnie lata w branży budowlanej pojawiło się wiele nowinek technologicznych. Wpłynęły one zarówno na to, że dzisiaj można budować o wiele taniej, jak i na to, że pomimo niższych kosztów uzyskuje się o wiele lepsze efekty, jeśli chodzi o trwałość budynków i ich elementów. Jednym z elementów, które buduje się dzisiaj inaczej, niż kiedyś są kominy.

Współcześnie komin do pieca nie jest już cały murowany z cegły, a wnętrze to nie jest po prostu wewnętrzny tunel wyprowadzający spaliny na zewnątrz budynku. Takie archaiczne rozwiązania sprawiały, że kominy nie były zbyt trwałe i ulegały zniszczeniu, a ponadto nieosiągany w nich optymalnego ciągu powietrza. Systemy kominowe stalowe, które dzisiaj mogą zastąpić murowane kominy, są bardzo efektywne, a ponadto trwałe i dość tanie.

Systemy kominowe stalowe – co to?

Systemy tego typu, takie jak system kominowy Hoch to kompleksowo zaprojektowane konstrukcje, które mają za zadanie optymalnie odprowadzić spaliny od pieca, na zewnątrz. Od tradycyjnych kominów różnią się przede wszystkim tym, że są prefabrykowane, a to oznacza, że przyjeżdżają na plac budowy w wersji gotowej do złożenia. Pozwala to zaoszczędzić dwukrotnie. Po pierwsze są nieco tańsze w samym zakupie w stosunku do ceny, którą trzeba by wydać na materiały do zbudowania tradycyjnego komina, a po drugie oszczędza się bardzo wiele na kosztach pracy, gdyż proces zmontowania takiego komina jest o wiele szybszy, niż murowania tradycyjnego.

Kominy stalowe – do jakich pieców się nadają?

Tego typu kominy można zazwyczaj stosować do instalacji grzewczych, w których temperatura wyjściowa spalin zawiera się w widełkach od kilkudziesięciu do kilkuset stopni Celsjusza. Różni producenci stosują jednak różne rozwiązania, a ponadto każdy model ma nieco inne przeznaczenie, więc trzeba dobrać odpowiedni wariant komina, do posiadanego pieca. Szczegółowe parametry, do jakich pieców nadają się konkretne modele, zawsze są podane w specyfikacji technicznej produktu, którą należy dobrze sprawdzić. Zobacz więcej na https://pekabet.pl/