Dom
Komin tradycyjny Komin zewnętrzny Systemy kominowe Malwina  

Po co stosuje się daszki kominowe?

Jednym z charakterystycznych elementów większości dachów są kominy zakończone rzucającymi się w oczy daszkami, czyli tak zwanymi kogutami. Daszki kominowe nie są niezbędne, by komin pełnił swoją funkcję, jednak ich stosowanie to dobra praktyka, bez której mogą pojawić się poważne kłopoty podczas eksploatacji komina. Współczesne normy wręcz nakazują stosowanie daszków, gdyż mają one fundamentalne znacznie w kontekście zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Jedną z podstawowych funkcji, które pełnią tego typu daszki, jest to, że zapobiegają one temu, by do komina dostawał się padający deszcz, lub tez inne zanieczyszczenia. Ważnym aspektem jest również to, że taki daszek zapobiega sytuacji, w której okoliczne ptaki zechcą uwić sobie gniazdo na kominie lub wręcz w jego wnętrzu.

Jak wybrać daszek kominowy?

Wybór daszka powinien być podyktowany tym, jak prezentuje się wizualnie, ale także, a nawet przede wszystkim tym, jak jest skonstruowany. Na rynku dostępne są różne wersje daszków dopasowane do kominów o zróżnicowanym przekroju, w tym komin 1800 mm, a także mniejsze i większe. Rozmiar jest pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, by można było prawidłowo zamontować daszek na kominie. Wymagają go wszystkie wersje kominów, tak samo zwykłe, jak i na przykład komin trójwentylacyjny. Jeśli ma się niestandardowy komin, to zawsze trzeba dokładnie zwrócić uwagę, czy dany daszek będzie się dało zamontować i będzie kompatybilny.

Na co wpływa daszek kominowy?

Brak daszka kominowego wpłynie na brak odpowiedniego ciągu kominie, a nawet na powstanie tak zwanego ciągu wstecznego. Jest to zjawisko, które sprawia, że dym cofa się do wnętrza budynków. W praktyce objawia się to tym, ze wewnątrz budynku lekko śmierdzi dymem, jednak jest to tez niebezpieczne, gdyż wraz z dymem do wnętrza dostają się niebezpieczne związki, które są dla człowieka trujące. W skrajnym przypadku grozi to nawet utratą przytomności. Brak daszka może również doprowadzić do sytuacji, w której nie będzie się dało rozpalić pieca, gdyż ciąg będzie cofał dym, dusząc ogień.