Komin
Komin tradycyjny Malwina  

Czy kominy zewnętrzne są tak skuteczne, jak tradycyjne?

Na przestrzeni ostatnich dekad branża budowlana bardzo się rozwinęła. W tym czasie wprowadzono na rynek szereg rozwiązań, które diametralnie różnią się od tradycyjnego budownictwa znanego jeszcze sprzed kilkudziesięciu lat. Jedną z nowości są systemy kominowe i kominy zewnętrzne, takie jak na przykład kominy Plewa, czy kominy Niko.

Jeśli chodzi o kominy zewnętrzne, to jest to rozwiązanie innowacyjne, które bazuje na solidnych materiałach, które są dzisiaj dostępne. Dzięki temu zewnętrzne kominy można z powodzeniem stosować właściwie w każdych szerokościach geograficznych, w tym w Polsce. Warunki atmosferyczne nie stanowią bowiem żadnego problemu, a takie kominy charakteryzuję się trwałością porównywalną z tradycyjnymi kominami murowanymi, a nawet je przebijają.

Czy kominy zewnętrzne skutecznie odprowadzają spaliny?

Jeśli chodzi o odprowadzanie spalin, to trzeba zaznaczyć, że kominy zewnętrzne mają zazwyczaj przekroje kominowe takie same, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kominów. Oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, by miały odprowadzać spaliny mniej skutecznie. Jedyną przeszkodą, która w nowoczesnych kominach jest jednak zniwelowana, jest to, że wewnątrz i na zewnątrz komina panują różne temperatury. Taka różnica może powodować skraplanie się spalin, a to z kolei obniża cug w przewodzie kominowym. Współczesne systemy kominowe są jednak tak dopracowane, że płaszcze kominów są odpowiednio ocieplone i skonstruowane w taki sposób, by różnica temperatur nie wpływała na ciąg w kominie. Dzięki temu odprowadzanie spalin jest często takie samo jak w tradycyjnych kominach.

Czy komin zewnętrzny można zastosować w danym budynku?

Profesjonalne ekipy, które budują i montują kominy w Olsztynie, będą w stanie podpowiedzieć, czy dany rodzaj komina sprawdzi się w konkretnym budynku. Trzeba jednak pamiętać, że to, na jaki komin się zdecyduje, powinno być skonsultowane z architektem, gdyż wymaga tego dbałość o bezpieczeństwo, a także przepisy prawa budowlanego, do których każdy inwestor musi się stosować. Zobacz więcej na https://pekabet.pl/