Komin
Komin na gaz Systemy kominowe Malwina  

Czy każdy komin nadaje się do pieca na gaz?

Wybierając technologie budowy komina, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów technicznych. Jeśli wybiera się komin systemowy 6.6m lub jakikolwiek inny komin systemowy, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego wysokość.

Każdy komin jest bowiem przeznaczony do nieco innych rodzajów spalin. Niektóre z nich będą uniwersalne, ale nie każdy nada się do pieca na gaz. Komin na gaz musi spełniać odpowiednie normy, które dają gwarancję bezpieczeństwa podczas użytkowania przy tego rodzaju spalinach. W przeciwnym razie może dojść do niebezpiecznych sytuacji podczas użytkowania komina, a także do radykalnego obniżenia jego trwałości. Niestety okazuje się, że nie każdy komin, który jest odpowiedni do kominka lub pieca, w którym pali się drewnem, brykietem lub podobnymi materiałami, będzie też odpowiedni do paliwa, jakim jest gaz.

Jaki rozmiar komina do pieca na gaz?

Sam rozmiar komina nie ma tutaj większego znaczenia. Może to być komin 200 mm, jednak ważniejsze jest dobranie odpowiedniego materiału. Producenci kominów i systemów kominowych zawsze dokładnie określają w specyfikacji technicznej, jakie normy spełnia konkretny produkt i na tej podstawie należy określić, do jakich pieców będzie się nadawał. Trzeba uwzględnić tu klasę ciśnienia, rodzaj spalin, a także temperaturę panującą w kominie. Nieodpowiedni dobór systemu kominowego sprawi, że szybko się zniszczy i niezbędna będzie rozbiórka i przebudowa.

Czy można wymienić piec na drewno na piec na gaz bez dodatkowych inwestycji?

Jak widać, chcąc wymienić piec na drewno, na piec opalany gazem nie zawsze będzie to takie proste. Nie każdy komin się do tego nadaje, więc trzeba wymurować nowy. Najlepiej zdecydować się na gotowe systemy kominowe, gdy to najbardziej ekonomiczne wyjście. Jeśli stwarza to problemy architektoniczne, zawsze można skorzystać z alternatywy, jaką są zewnętrzne systemy kominowe. Uniknie się dzięki temu konieczności budowy tradycyjnego komina.