Komin
Systemy kominowe Malwina  

Czy da się wybudować nowy komin w istniejącym budynku?

Kominy budowane w tradycyjny sposób bardzo często w toku wielu lat eksploatacji ulegają całkowitemu lub przynajmniej częściowemu zniszczeniu. Często takim kominów już nie da się dłużej eksploatować, gdyż jest to niemożliwe ze względów bezpieczeństwa.

Taka sytuacja jest bardzo problematyczna, gdyż w praktyce oznacza konieczność całkowitego zburzenia komina i wybudowania go od nowa, lub wyprowadzenia przewodów w inne miejsce i zbudowania go poza obrębem budynku. Systemy kominowe w Krakowie, a także systemy kominowe we Wrocławiu budowane przez wiele firm stwarzają jednak spore możliwości, które pozwolą uniknąć konieczności zaprzestania eksploatacji komina lub budowania drugiego w tradycyjnej wersji.

Czy zniszczony komin można dalej eksploatować?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że jeśli komin jest nawet lekko zniszczony, to nie można go już dłużej eksploatować. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż w skrajnym przypadku może nawet dojść do zawalenia się komina. Dotyczy to głównie kominów starych, które były budowane w czasach, gdy w Polsce nie przestrzegało się norm bezpieczeństwa i budowano w taki sposób, by było to jak najtaniej. Aktualnie na rynku dostępne są gotowe systemy kominowe, które umożliwiają wyremontowanie komina. W praktyce robi się to poprzez wprowadzenie do przewodu kominowego stalowej wersji wkładu kominowego, a następnie podłączenie go bezpośrednio do przewodów wyprowadzonych z pieca. Uzyskuje się niejako efekt komina w kominie. Dzięki temu stary komin już nie ma kontaktu ze spalinami, przez co nie ulega dalszej degradacji. Jest to możliwe wtedy, gdy komin ma odpowiednio duży przekrój, tak by zmieścił się w nim dodatkowy przewód.

Co, jeśli do komina nie wejdzie dodatkowy przewód?

Alternatywą dla takiego rozwiązania jest wyprowadzenie przewodów kominowy na zewnątrz i zbudowanie komina zewnętrznego poza obrębem budynku. Jest to rozwiązanie optymalne, jeśli nie da się już eksploatować starego komina. Tego typu kominy we Wrocławiu są montowane przez wiele firm, a ich dostępność do kupienia również jest swobodna. Zobacz więcej na https://pekabet.pl/