Domy
Systemy kominowe Malwina  

Czemu należy docieplać kominy?

Budując komin, trzeba mieć świadomość, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Powszechnie wśród laików panuje przekonanie, że to po prostu prostokątny, wysoki przewód, który może być wybudowany w dowolny sposób.

Niestety nie jest to tak proste, gdyż projektowanie kominów musi uwzględniać bardzo skomplikowane procesy fizyczne i chemiczne, które ostatecznie zachodzą w kominie. Jeśli się ich nie uwzględni, komin może okazać się bardzo mało trwały, nie spełniać swojej funkcji, a nawet stwarzać poważne zagrożenie. Na rynku dostępne są jednak precyzyjnie zaprojektowane produkty, takie jak komin systemowy Niko. Są one tak zaprojektowane, by spełniać normy prawa budowlanego i wszystkie standardy bezpieczeństwa.

Docieplenie komina – po co?

Jedną z kwestii, które trzeba bezwzględnie wziąć pod uwagę, jest to, że komin musi być odpowiednio docieplony. W przeciwnym razie będzie dochodzić do skraplania się kondensatu, który wytwarza się z wyprowadzanych z komina spalin. W dłuższej perspektywie będzie to prowadziło do nagromadzenia się bardzo niebezpiecznych dla komina odpadów. Mogą one nawet całkowicie uszkodzić komin, który w przypadku braku regularnego czyszczenia będzie nadawał się do rozbiórki.

Jak dochodzi do zniszczenia komina?

Systemy kominowe w Białymstoku i systemy kominowe w Rzeszowie, są łatwe do kupienia, a profesjonalne ekipy budowlane bez problemu na ich podstawie zbudują trwały komin, który będzie zapobiegał gromadzeniu się kondensatu. Do takiego zjawiska dochodzi wtedy, gdy spaliny w momencie ulatywania z komina zmniejszają swoją temperaturę poniżej punktu rosy. Można tego uniknąć, jeśli odpowiednio ociepli się komin i nie doprowadzi do sytuacji, w której spaliny będą dynamicznie się wychładzały. Chcąc zapewnić odpowiednią temperaturę spalin, trzeba o tym pomyśleć już na etapie projektowania komina oraz tego, gdzie będzie umieszczony. Jeśli znajduje się na ścianach zewnętrznych, trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż będzie szybko się wychładzał.